8 inteligentnych sposobów, w jaki sposób narzędzia do planowania online ułatwiają życie architektom

Pozwól, że powiem Ci, w jaki sposób architekci mogą uwolnić czas na bardziej kreatywne działania, korzystając z narzędzi KONE do planowania i projektowania online, aby bez wysiłku skonfigurować projekty wind i schodów ruchomych, które będą bezbłędnie pasować do ich projektu.

Witam ponownie! Wspaniale Cię znowu widzieć. Zakładam, że mój pierwszy blog wzbudził Twoje zainteresowanie. To dobrze: jeśli jesteś architektem, projektantem lub konsultantem, nie możesz sobie pozwolić na BRAK zainteresowania narzędziami KONE do planowania online, ponieważ mogą one potężnie przyspieszyć proces projektowania i pomóc uniknąć Ci kosztownych błędów. Dzięki naszym narzędziom online z łatwością zaprojektujesz dokładnie to, czego potrzebujesz planując windy lub schody ruchome – zarówno wymiarowo, jak i wizualnie.

W moim pierwszym blogu omówiłem kilka klasycznych błędów, które najczęściej można popełnić planując windy lub schody ruchome. Tych błędów można by uniknąć dzięki użyciu naszych narzędzi. W tym blogu przyjrzę się bliżej procesowi planowania, sposobowi wykorzystania naszych narzędzi oraz etapom, w których pomocne będą KONE Elevator Planner, KONE Escalator Planner i KONE Car Designer.

Przypomnę ponownie: te narzędzia są całkowicie darmowe i nie wymagają specjalnego logowania, aby móc z nich w pełni korzystać.

Narzędzia, które wspierają proces planowania na każdym jego etapie

Bezpłatne narzędzia do planowania on-line firmy KONE pomagają uniknąć błędów i żmudnych analiz podczas kluczowych faz planowania wind i schodów ruchomych.
Bezpłatne narzędzia do planowania on-line firmy KONE pomagają uniknąć błędów i żmudnych analiz podczas kluczowych faz planowania wind i schodów ruchomych.

Przejdźmy do konkretów.

Załóżmy, że projektujesz duży, wielopoziomowy budynek, taki jak lotnisko, węzeł tranzytowy, centrum handlowe lub budynek biurowy, po którym codziennie poruszają się setki, jeśli nie tysiące ludzi. Ludzie przychodzą i odchodzą, poruszając się w górę i w dół, miejmy nadzieję, że podążają trasami, które dla nich zaplanowałeś w swoim projekcie. Będziesz więc potrzebował wind i schodów ruchomych – i to naprawdę sporo – a wszystkie one muszą być tak zaprojektowane i rozmieszczone, aby podróż każdego odwiedzającego była płynna, sprawna, bezpieczna i wolna od tzw.”wąskich gardeł”. No i przy odrobinie szczęścia, również ciekawa i inspirująca.

Ups, sporo tego. Od czego by tu zacząć? Co należy wziąć pod uwagę? Gdzie umieścić windy? Ile miejsca przeznaczyć na szyby windowe? Ile schodów ruchomych będzie potrzebnych? Jakie jest ich optymalne nachylenie, zapotrzebowanie na miejsce i prędkość? Jakie dodatkowe elementy konstrukcyjne mogą być potrzebne? Jakie lokalne przepisy budowlane i przepisy bezpieczeństwa należy wziąć pod uwagę? Czy istnieją standardowe windy i schody ruchome pasujące do Twojego projektu, czy też trzeba będzie je jakoś dostosować?

W twoim umyśle pojawia się milion pytań? Opanowuje Cię lekka panika? A co, jeśli, nie daj Boże, coś źle zaplanujesz? Zwykle jest to ten moment, w którym większość architektów i planistów woli wezwać specjalistę od planowania urządzeń dźwigowych. Ale pomyśl, że nie musisz już tego robić i czekać na jego poradę techniczną. Wiele odpowiedzi możesz już znaleźć samodzielnie, korzystając z narzędzi KONE do planowania i projektowania online, zarówno na laptopie, jak i za pomocą aplikacji mobilnej.

To naprawdę jest bardzo proste!

Oto jak można użyć naszych narzędzi.

1. Jakich urządzeń potrzebuję? – Zrozumienie przepływu ludzi w budynku

Dostęp do specjalistycznej wiedzy, danych i narzędzi symulacyjnych KONE pomaga architektom zaplanować najlepsze doświadczenia w zakresie przepływu ludzi w różnych typach budynków.
Dostęp do specjalistycznej wiedzy, danych i narzędzi symulacyjnych KONE pomaga architektom zaplanować najlepsze doświadczenia w zakresie przepływu ludzi w różnych typach budynków.

Zanim zaprojektujesz budynek, który zawiera urządzenia do transportu pionowego i poziomego dużych ilości pasażerów, pierwszą rzeczą, którą musisz dogłębnie zrozumieć, jest to, jak ci ludzie będą się poruszać. Jakimi drogami będą się głównie przemieszczać? Gdzie wystąpią największe zagrożenia związane z tzw.”wąskim gardłem” dróg transportowych? Ile urządzeń potrzeba do sprawnej obsługi pasażerów w godzinach szczytu? Nic z tego nie może być pozostawione domysłom: żeby odpowiedzieć na te pytania potrzebna jest konkretna wiedza.

Aby pomóc Ci odpowiedzieć na te pytania, narzędzia KONE pomogą Ci zrozumieć potrzeby Twojego budynku związane z przepływem ludzi. Po wprowadzeniu niezbędnych parametrów narzędzia poinformują Cię, czego potrzebujesz: ile urządzeń, ile miejsca one zajmą i jak je skonfigurować zgodnie z wymaganiami budowlanymi (ta ostatnia funkcja nie jest jeszcze wszędzie dostępna).

2. Ile miejsca powinienem przeznaczyć? – Zdefiniowanie wymiarów

Teraz już wiesz, jakich urządzeń potrzebujesz. To dopiero początek. Ale ile miejsca powinieneś na nie przeznaczyć?

Architekci, planiści i konsultanci zazwyczaj korzystają z naszych narzędzi do planowania we wczesnej fazie tworzenia projektu, aby dokładnie określić, ile miejsca jest potrzebne na windy i schody ruchome oraz czy potrzebne będą dla nich dodatkowe konstrukcje inżynieryjne. Po wprowadzeniu niezbędnych danych dotyczących wind i schodów ruchomych narzędzia nie tylko poinformują, czego konkretnie potrzebujesz, ale także ile miejsca w budynku one zajmą.

Otrzymane informacje określą nie tylko ile przestrzeni w budynku będziesz potrzebował, poznasz także konkretne wymagania wymiarowe i strukturalne dla wszystkich planowanych urządzeń. Możesz na przykład dowiedzieć się, że zapomniałeś przeznaczyć wystarczająco dużo miejsca na maszynownię dźwigu lub że sufit nad schodami ruchomymi jest zbyt niski dla posadowienia ich konstrukcji nośnej. Dzięki narzędziom KONE od razu dowiesz się, ile miejsca będziesz potrzebował.

3. Czy mój projekt jest zgodny z lokalnymi przepisami? – Zrozumienie zasad bezpieczeństwa

Upewnij się, że Twój projekt jest od samego początku zgodny z lokalnymi przepisami.
Upewnij się, że Twój projekt jest od samego początku zgodny z lokalnymi przepisami.

Nic nie jest ważniejsze niż bezpieczeństwo ludzi. Jednak przepisy budowlane i przepisy bezpieczeństwa różnią się w zależności od kraju, a czasami śledzenie każdego szczegółu może być trudne. Czy znasz dokładnie normę europejską EN 81-20: 2014 określającą wymagania wytrzymałościowe dla drzwi szybowych i kabinowych windy? Czy znasz azjatyckie przepisy dotyczące oświetlenia kabin i szybów dźwigowych? Chyba że jesteś zagorzałym maniakiem urządzeń dźwigowych, ale prawdopodobnie nie jesteś!

Lokalne przepisy mogą czasami wymagać dodatkowych elementów zabezpieczających windy, co może mieć wpływ na wymiary ich szybu, konstrukcję dachu, a nawet wysokość całego budynku - a tym samym całkowity koszt projektu. Jeśli po prostu skopiujesz wymiary szybów dźwigowych ze starego projektu bez uwzględnienia tych dodatkowych wymagań, czekają Cię kosztowne zmiany!

W takich przypadkach narzędzia do planowania KONE mogą zaoszczędzić naprawdę poważne pieniądze. Po wprowadzeniu parametrów i lokalizacji projektu narzędzia automatycznie zapewniają zgodność projektu z lokalnymi przepisami. A co najważniejsze, możesz odetchnąć spokojnie i mieć pewność, że pomagasz poprawić bezpieczeństwo użytkowników swojego budynku.

4. Jak mogę to zwizualizować dla mojego klienta? – Modele BIM

Oto jedna z moich ulubionych rzeczy na temat naszych narzędzi do planowania: Po wprowadzeniu parametrów budynku, narzędzia tworzą rysunki CAD i modele BIM, które są dostosowane do Twojego projektu. Co może być łatwiejszego?

Teraz masz wyraźnie zwizualizowany urządzenie, które można wpisać bezpośrednio w projekt budynku. Dodatkowo masz coś konkretnego do pokazania swojemu klientowi na wczesnym etapie planowania. Model BIM można łatwo edytować podczas modyfikowania i zmian projektowych budynku.

Modelowanie informacji o budynku (BIM) od pewnego czasu jest rosnącym trendem w projektowaniu budynków i zarządzaniu budową i cieszę się, że możemy powiedzieć, że w KONE bezproblemowo współpracujemy z klientami korzystającymi z BIM na wszystkich etapach planowania, budowy i zarządzania budynkiem.

5. Jak mogę udostępnić swoje specyfikacje firmie budowlanej?

Kolejną wspaniałą cechą narzędzi do planowania KONE jest to, że dostarczają one specyfikacje techniczne naszych urządzeń jako dane wyjściowe, które można wykorzystać we własnej dokumentacji projektowej do opisania wymagań technicznych dla budynku. Informacje te są następnie łatwo przekazywane do konstruktora w procesie ofertowania i przekazywane potencjalnym dostawcom, aby upewnić się, że wszyscy oferują to samo i przedstawiają swoje propozycje zgodnie z tym, co zostało przyjęte dla projektu.

6. Jak to będzie wyglądać? – Popraw swój design

Przetestuj różne opcje wystrojów kabiny, aby Twoja winda idealnie pasowała do założeń projektowych.
Przetestuj różne opcje wystrojów kabiny, aby Twoja winda idealnie pasowała do założeń projektowych.

Zakończyliśmy ustalenia techniczne. Uff. Przejdźmy teraz do efektów wizualnych. Tutaj do gry wkracza KONE Car Designer. To łatwe w użyciu narzędzie online - które jest również dostępne jako aplikacja mobilna - zapewnia, że wygląd i styl windy pasuje do Twoich oczekiwań estetycznych, stylu budynku i pożądanych wrażeń użytkownika końcowego.

Narzędzie pozwala zmieniać, dopasowywać i testować niesamowitą różnorodność innowacyjnych materiałów wykończeniowych, rozwiązań oświetleniowych i innych opcji stylizacji, ułatwiając znalezienie najbardziej odpowiednich komponentów i materiałów pasujących do planowanej wizji architektonicznej. Narzędzie ułatwia również zaspokojenie potrzeb osób niepełnosprawnych i zaplanowanie windy tak, aby odpowiadała wielu różnym typom grup użytkowników.

Oferta wzornictwa KONE jest najszersza i najbardziej elastyczna w branży, więc wybór jest praktycznie nieograniczony. Mógłbym zachwycać się tymi możliwościami jeszcze długo, więc wrócę do tego tematu w następnym blogu.

7. Intuicyjna obsługa – to oczywiste!

Najlepsze w narzędziach KONE jest to, że są bardzo intuicyjne w użyciu. Praktycznie niemożliwe jest ich niewłaściwe użycie. Zbyt często narzędzia takie jak te, są projektowane z nadmiernie technicznego lub eksperckiego punktu widzenia. Nasze narzędzia są jednak nie tylko dokładne, ale także bardzo intuicyjne, dzięki czemu możesz bez wysiłku skonfigurować i zaprojektować dokładnie to, czego potrzebujesz. Ponadto generowane rozwiązania są zgodne z Twoim projektem: rozwiązują trudne problemy w Twoim imieniu, pozwalając przeznaczyć Twoją energię na bardziej kreatywną stronę projektu.

8. Szczegółowe dane, którym możesz zaufać

Architekci i projektanci zawsze pracują pod presją czasu i często muszą wykonywać wiele poprawek. Większość z Was prawdopodobnie nie ma czasu ani chęci, aby stać się ekspertami od wind i schodów ruchomych – nawet nie powinniście się o to starać! Poza tym prawdopodobnie nie musisz zajmować się planowaniem dźwigów na co dzień, więc łatwo jest zapomnieć lub stracić potrzebne informacje.

Narzędzia KONE zapewniają szybki i łatwy sposób radzenia sobie z tymi wyzwaniami. Jedyne, co musisz wiedzieć, to gdzie znaleźć te narzędzia i już jesteś gotowy do analizy różnych rozwiązań, uzyskania wymiarów szybów, specyfikacji oraz plików CAD i BIM. Narzędzia są stale aktualizowane najnowszymi informacjami o naszych produktach, dzięki czemu możesz mieć pewność, że dane są zawsze dokładne i aktualne. I co ważne: nie dostarczamy ogólnych danych, ale wiarygodne, precyzyjne specyfikacje urządzeń dostosowane do dokładnych potrzeb projektu.

A więc masz to: osiem powodów, które pokazują, w jaki sposób narzędzia KONE do planowania i projektowania mogą mieć pozytywny wpływ na Twój proces projektowania.

Podsumowując, najlepszym sposobem na opisanie wartości narzędzi KONE jest to, jak szybko i łatwo można dzięki nim znaleźć dokładne i aktualne informacje – co nie zawsze było łatwe w przeszłości. Teraz możesz wyczyścić szafki i wyrzucić wszystkie zakurzone, 10-letnie podręczniki projektowania wind. Narzędzia KONE są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, na każdym urządzeniu, niezależnie od tego, czy pracujesz w biurze, czy też wieczorem w domu, kiedy wpadnie Ci do głowy świetny pomysł dotyczący wind dla Twojego projektu.

Wypatrujcie mojego następnego bloga, w którym omówię ofertę projektową KONE i narzędzie KONE Car Designer.

Aleksi M

Kilka słów o mnie

Nazywam się Aleksi Marjamäki i jestem odpowiedzialny za narzędzia KONE przeznaczone do użytku przez architektów i projektantów. Pracuję w KONE od 16 lat, czyli w zasadzie przez całe moje życie zawodowe. Moje doświadczenie zawodowe dotyczy głównie marketingu, nie jestem specjalistą technicznym, ale jako właściciel naprawdę bardzo STAREGO motocykla powoli zamieniam się w mechanika (nie z wyboru, ale bardziej z konieczności). Prawdę mówiąc, prawdopodobnie wiem więcej o stand-up comedy niż o inżynierii, ale jeśli o mnie chodzi, to czyni mnie idealnym "ekspertem", aby wyjaśnić, w jaki sposób architekci mogą skorzystać z narzędzi KONE. Powodem, dla którego te narzędzia są tak niezbędne, jest właśnie to, że nie każdy jest inżynierem! Ani ja, ani ty, ani nawet legendarny Alvar Aalto. A moim zdaniem, nawet Aalto mógłby uniknąć wielu problemów projektowych, gdyby narzędzia KONE były dostępne w jego czasach!

Bild

Nazwisko: Aleksi Marjamäki

Miejsce zamieszkania: Pochodzę z małego miasteczka Ulvila niedaleko Pori na zachodnim wybrzeżu Finlandii.

Wykształcenie: Studiowałem na Uniwersytecie w Oulu, a następnie na Uniwersytecie w Tampere. Specjalizowałem się w marketingu, ale studiowałem też strategię biznesu i rachunkowość.

Pozycja zawodowa: Jestem członkiem zespołu KONE Global New Equipment Business Development. Odpowiadam za takie narzędzia jak Elevator and Escalator Planner, Car Designer do projektowania i wizualizacji wind, a także kilku innych narzędzi przeznaczonych dla klientów, które obecnie wdrażamy.

Historia zawodowa: W 2005 roku dołączyłem do programu International Trainee Program (ITP) firmy KONE w Hadze, w Holandii. Pracowałem również jako manager ds. rozwoju biznesu w KONE w Wielkiej Brytanii, w czasie, kiedy modelowanie informacji o powstających budynkach (BIM) stawało się rosnącym trendem w ich projektowaniu i współpracy z branżą budowlaną i architektami.

Hobby: Uprawiam CrossFit od 2016 roku. Kilka razy w roku jeżdżę na snowboardzie. Czekam, aż COVID minie, żebym mógł znowu pojeździć na nartach w Alpach. Mam też łódź i motocykl i uwielbiam spędzać ciepłe letnie wieczory pływając łódką wokół wysp w pobliżu Helsinek, lub jeżdżąc po mieście na rowerze.

Jak się relaksuję: Słucham wielu podcastów, niektórych bardziej profesjonalnych, ale głównie tych przypadkowych dotyczących różnych aspektów życia. Bardzo lubię też stand-up comedy – oczywiście mam na myśli ich oglądanie i słuchanie, a nie robienie tego samemu...

Kto mnie inspiruje: mój syn Oiva, który właśnie skończył osiem lat i moja córka Anni, która w lipcu skończy pięć lat.

Udostępnij

Strona korzysta z informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Dalsze jej użytkowanie oznacza wyrażenie zgody na instalację w komputerze plików cookies – można je odinstalować w każdej chwili, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej. Więcej informacji na ten temat w polityce prywatności.

WELCOME TO KONE!

Are you interested in KONE as a corporate business or a career opportunity?

Corporate site

Would you like to find out more about the solutions available in your area, including the local contact information, on your respective KONE website?

Your suggested website is

United States

Go to your suggested website