Sekret tkwi w linie

Przejechanie kilometra nie jest wielkim wyczynem – chyba że chcesz odbyć podróż w górę jednym przejazdem windą. Sekret płynnej i niezakłóconej jazdy windą w coraz wyższych drapaczach chmur na świecie tkwi w ich linach nośnych.

Na pierwszy rzut oka nie wygląda to niezwykle, może jak płaski kawałek czarnej lukrecji. Ale superlekka lina nośna KONE UltraRope® to zupełnie nowe podejście do napędu wind. Wykonana z rdzenia z włókna węglowego otoczonego unikalną powłoką o wysokim współczynniku tarcia, waży tylko około jednej piątej podobnej konwencjonalnej liny stalowej.

Nie każdy o tym wie, ale ciężar lin windy ma bardzo duże znaczenie. Im lżejsza lina, tym mniejsza i lżejsza przeciwwaga oraz zawiesie windy. Tak więc lżejsza lina znacznie zmniejsza ogólną masę ruchomą i zużycie energii. Ma to znaczenie, zwłaszcza że budynki stają się coraz wyższe. Każdy z dziesięciu najwyższych na świecie osiąga już wysokość ponad 500 metrów, czyli około 100 pięter. W tak wysokich konstrukcjach zastosowanie konwencjonalnej technologii podnoszenia wind oznacza przemieszczanie mas o wadze około 27 000 kilogramów. To tak, jakby zmieścić dziesięć samochodów terenowych w szybie i poruszać nimi w górę i w dół w szybie windy!

W takim układzie liny stają się tak ciężkie, że potrzebne są dodatkowe liny tylko po to, aby podnieść ciężar samych lin. Jest to jeden z powodów, dla których większość bardzo wysokich budynków posiada przystanki pośrednie, do których można dotrzeć z parteru za pomocą jednej grupy wind, a inna grupa wind zabiera ludzi na najwyższe ppzystanki.

Zastosowanie lin KONE UltraRope.

Zmniejsza to masę ruchomych elementów wewnątrz szybu dla 500-metrowego budynku do około 13 000 kilogramów, czyli równowartości 4 samochodów terenowych. Redukcja ta jest na tyle znacząca, że umożliwia dotarcie z parteru na najwyższy poziom budynku za pomocą tylko jednego przejazdu windą – nawet w budynku, który wznosi się na wysokość jednego kilometra!

"Dzięki linie nośnej, która jest o 80% lżejsza niż konwencjonalna lina stalowa, osiągamy 15% redukcję zużycia energii w naszych windach wysokościowych. Przekłada się to nie tylko na zwiększoną wydajność operacyjną, ale także prowadzi do zmniejszenia o 11% całkowitego śladu węglowego w całym cyklu życia" – mówi Timo Vlasov, szef działu Major Projects w KONE.

Mniejszy ciężar, więcej korzyści

Bild

Z KONE UltraRope im wyżej się znajdziesz, tym większe korzyści, ponieważ mniejsze masy ruchome umożliwiają zmniejszenie ciężaru własnego, który jest transportowany w górę lub w dół za każdym razem, gdy ktoś wsiada do windy w wieżowcu. Oznacza to mniejsze zużycie energii i niższe koszty eksploatacji. Na przykład oszczędność energii podczas 500-metrowej podróży windą z wykorzystaniem KONE UltraRope wynosi około 15% w porównaniu z konwencjonalną technologią. W przypadku 800-metrowej podróży oszczędności wynoszą ponad 40%.

Kołysanie budynków to kolejne wyzwanie, przed którym stoją windy w wysokich budynkach. Również w tym przypadku KONE UltraRope jest właściwym rozwiązaniem. Ponieważ włókno węglowe rezonuje z zupełnie inną częstotliwością niż większość materiałów budowlanych, w tym stal, KONE UltraRope jest mniej wrażliwa na kołysanie budynku i umożliwia skrócenie czasu przestoju windy podczas silnych wiatrów i burz.

Luksusowy kurort Marina Bay Sands w Singapurze był pierwszym, który wymienił w swoich windach niektóre z konwencjonalnych lin stalowych na KONE UltraRope. Inne duże projekty, takie jak Sky Tower w Auckland w Nowej Zelandii, biurowiec premium 180 Brisbane w Australii i 57-piętrowy 110 North Wacker w Chicago, również zastosowały tę nową technologię.

Bez rdzy, bez zużycia

Bild

KONE UltraRope ułatwia podróżowanie, a jednocześnie sprawia, że ich konserwacja jest bezproblemowa. W przeciwieństwie do stali KONE UltraRope nie rdzewieje, nie rozciąga się ani nie zużywa. Jej specjalna powłoka nie wymaga smarowania, dzięki czemu konserwacja jest przyjazna dla środowiska.

Dłuższa żywotność produktów KONE UltraRope jest również dobrodziejstwem, ponieważ wymiana lin w wysokim budynku nie jest łatwym zadaniem.

"Dzisiaj KONE UltraRope jest ważniejsza niż kiedykolwiek" – mówi Vlasov – "i w znacznym stopniu przyczynia się do naszego trwałego sukcesu w strategii współpracy z klientami".

Udostępnij

Strona korzysta z informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Dalsze jej użytkowanie oznacza wyrażenie zgody na instalację w komputerze plików cookies – można je odinstalować w każdej chwili, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej. Więcej informacji na ten temat w polityce prywatności.