10 sposobów na oszczędność energii w twoim budynku

10 SPOSOBÓW NA OSZCZĘDNOŚĆ ENERGII W TWOIM BUDYNKU

Zmniejszenie zapotrzebowania budynku na energię elektryczną to najszybszy i najbardziej bezpośredni sposób radzenia sobie z dwoma palącymi problemami naszych czasów: kryzysem energetycznym i kryzysem klimatycznym. Od szybkich napraw po duże modernizacje — istnieje wiele sposobów na zmniejszenia zużycia energii w domu lub biurze.

Wraz ze wzrostem cen energii w Europie i pogłębiania się kryzysu klimatycznego potrzeba oszczędzania zużycia energii jest większa niż kiedykolwiek. Na szczęście, niezależnie od tego, czy jesteś administratorem budynku, deweloperem, czy mieszkańcem budynku z windą, wszyscy możemy podjąć małe i duże kroki, aby zmniejszyć zapotrzebowanie na energię. Wiele z nich można wykonać szybko i bez konieczności przeprowadzania generalnego remontu całego budynku.

Przeczytaj nasze dziesięć wskazówek, aby dowiedzieć się, jak zwiększyć efektywność budynku i ograniczyć zużycie energii!

Proste kroki, takie jak regulacja temperatury w pomieszczeniu, wentylacji i oświetlenia, mogą przynieść natychmiastowe oszczędności.
Proste kroki, takie jak regulacja temperatury w pomieszczeniu, wentylacji i oświetlenia, mogą przynieść natychmiastowe oszczędności.

1. Zwiększ efektywność energetyczną za pomocą prostych działań z listy kontrolnej

Nie wszystkie strategie oszczędzania energii wymagają długoterminowego planowania lub ogromnego budżetu. Natychmiastowe oszczędności można osiągnąć dzięki prostym środkom, takim jak wykorzystanie światła dziennego, regulacja temperatury i wentylacji w pomieszczeniu, wymiana silikonu w oknach, zapobieganie przeciągom za pomocą uszczelek, uzupełnienie izolacji i pamiętanie o wyłączaniu świateł i urządzeń elektronicznych, gdy nie są używane. Te łatwo dostępne rozwiązania pozwalają praktycznie natychmiast zaoszczędzić pieniądze.

2. Nie używasz? Wyłącz!

W biurach i innych przestrzeniach publicznych pomieszczenia takie jak sale konferencyjne, toalety i magazyny mogą pozostać puste przez długi czas. Czujniki ruchu mogą wykrywać obecność ludzi i automatycznie włączać lub wyłączać oświetlenie, ogrzewanie i wentylację, gdy te nie są potrzebne. Można też rozważyć, które części budynku można wyłączyć na weekend lub czy całe piętro może zostać zamknięte na zimę?

Obecny kryzys energetyczny wyraźnie przypomina o możliwości wyłączania światła i wentylacji, gdy nie są używane, z wykorzystaniem czujników ruchu i inteligentnej technologii do automatyzacji.
Obecny kryzys energetyczny wyraźnie przypomina o możliwości wyłączania światła i wentylacji, gdy nie są używane, z wykorzystaniem czujników ruchu i inteligentnej technologii do automatyzacji.

3. Przełącz w tryb czuwania

Czy byłeś kiedyś w centrum handlowym lub budynku użyteczności publicznej i zastanawiałeś się, ile energii marnują schody i chodniki ruchome, które ciągle są w ruchu, nawet gdy nikt z nich nie korzysta? Zmniejszona prędkość i tryb czuwania mogą przynieść znaczne oszczędności energii. KONE ma długą historię pomagania swoim klientom w zmniejszaniu zużycia energii i śladu węglowego, a nasze narzędzie EnerCal to świetny sposób na określenie, jak zoptymalizować działanie wind, schodów i chodników ruchomych, zmniejszając jednocześnie koszty.

4. Oszczędzaj pieniądze dzięki inteligentnemu sterowaniu budynkiem

Automatyzacja podnosi komfort w naszym codziennym życiu, ale może również sprawić, że nasze domy i biura będą bardziej energooszczędne. Inteligentna technologia odpowiada na ludzkie roztargnienie, wyłączając oświetlenie i dostosowując ogrzewanie, wentylację i klimatyzację (HVAC) zgodnie z potrzebami, zapewniając, że energia elektryczna nie jest marnowana, gdy w pobliżu nie ma użytkowników. Energooszczędne funkcje, takie jak silnik KONE EcoDisc®, napęd regeneracyjny i tryb czuwania przyczyniają się do niskoemisyjnej eksploatacji budynków.

5. Przejdź na oświetlenie LED

Na całym świecie w użyciu są niezliczone stare windy z oświetleniem halogenowym włączonym przez całą dobę, nawet gdy nie są używane. Proste rozwiązanie, takie jak przejście na oświetlenie LED z funkcją ściemniania, wyłącznikami czasowymi lub czujnikami ruchu, jest bardzo skutecznym sposobem na oszczędzenie energii.

Zapobiegaj energochłonnym awariom i utrzymuj płynną pracę wind, regularnie serwisując i monitorując urządzenia z pomocą Inteligentnego Serwisu KONE 24/7 Connect.
Zapobiegaj energochłonnym awariom i utrzymuj płynną pracę wind, regularnie serwisując i monitorując urządzenia z pomocą Inteligentnego Serwisu KONE 24/7 Connect.

6. Zmniejsz przyszłe rachunki dzięki konserwacji zapobiegawczej

Wszystkie urządzenia powinny być regularnie kontrolowane, czyszczone i serwisowane, aby działały prawidłowo i nie powodowały strat energii. Wyeksploatowane części i tarcie mechaniczne, na przykład w windach lub schodach ruchomych, sprawiają, że pracują one ciężej, marnując cenną energię. Dziś możemy już monitorować urządzenia zdalnie i bez przerwy za pomocą usługi Inteligentny Serwis KONE 24/7 Connect, która pozwala zapobiegać energochłonnym awariom, zanim one wystąpią. Możesz zyskać płynniejsze funkcjonowanie, większą wydajność, ale także spokój ducha.

7. Wejdź po schodach!

Windy są niezbędne dla osób starszych i osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Jednak dla innych – jeśli nie nosisz ciężkich toreb, ani nie pchasz wózka – najzdrowszym działaniem na rzecz zrównoważonego rozwoju w niskim budynku jest wchodzenie po schodach! KONE wspiera klientów, zapewniając obliczenia energetyczne i konsultacje dotyczące przepływu ludzi People Flow®. Nie projektuj klatki schodowej w ciemnym korytarzu – spraw, by była zachęcająca i motywowała ludzi do oszczędzania energii w najzdrowszy sposób.

Jeśli możesz to zrobić, rozważ wchodzenie po schodach. To zdrowa i energooszczędna alternatywa dla jazdy windą lub schodami ruchomymi.
Jeśli możesz to zrobić, rozważ wchodzenie po schodach. To zdrowa i energooszczędna alternatywa dla jazdy windą lub schodami ruchomymi.

8. Oszczędzaj energię modernizując stare urządzenia

Modernizacja to rozwiązanie dla właścicieli budynków, którzy chcą osiągnąć znaczne, długoterminowe oszczędności. Czy wiesz, że windy i schody ruchome mogą odpowiadać za aż 10% całkowitego zużycia energii w budynku? Modernizacja najlepszą współczesną technologią może przynieść znaczne oszczędności. Na przykład najlepiej sprzedająca się winda firmy KONE, MonoSpace® 500, jest do 90% bardziej energooszczędna niż jej odpowiedniki z lat 90.

9. Odzyskuj energię

Odzyskiwanie energii – wykorzystanie traconej energii – jest jednym z najbardziej efektywnych sposobów oszczędzania energii. W budynkach o średniej wysokości, regeneracyjne napędy KONE mogą odzyskać 20-40% energii zużywanej przez windy. W wyższych budynkach oszczędności mogą być jeszcze większe. Kiedy winda starego typu hamuje, generuje energię mechaniczną, która rozgrzewa szyb. Dzięki zainstalowaniu napędów regeneracyjnych energia ta jest odzyskiwana w postaci energii elektrycznej i może być wykorzystana do oświetlenia lub innych celów.

Nowe technologie, takie jak superlekkie liny nośne KONE UltraRope®, oferują niespotykaną efektywność energetyczną.
Nowe technologie, takie jak superlekkie liny nośne KONE UltraRope®, oferują niespotykaną efektywność energetyczną.

10. Wybierz innowacje, takie jak KONE UltraRope®

Dzięki najszerszej w branży gamie najlepszych w swojej klasie rozwiązań energooszczędnych, obniżanie rachunków za energię elektryczną naszych klientów od dawna jest specjalnością KONE. Jednym ze sposobów, w jaki to robimy, są pionierskie innowacje, takie jak superlekkie liny nośne - KONE UltraRope®.

Ta rewolucyjna technologia waży około jednej piątej konwencjonalnej liny stalowej i zapewnia niezrównaną efektywność energetyczną, prowadząc do oszczędności energii na poziomie około 15% w przypadku podróży windą na wysokość 500 metrów.

Coraz więcej rządów i firm dąży do ograniczenia emisji dwutlenku węgla. W wyniku tego jesteśmy świadkami powolnej, ale radykalnej zmiany w sposobie projektowania i budowy budynków. Podczas przechodzenia na bardziej zrównoważone sposoby budowania i życia w miastach wszyscy mamy do odegrania swoją rolę w zapewnieniu, aby energia była jak najlepiej wykorzystywana.

Formularz kontaktowy

Sample form


+48


My query is about *|Installing new equipment in a new building|Installing new equipment in an existing building|Maintenance|24/7 Connected Services|Other
Equipment/service type *|Elevator|Autowalks|Escalators|Advanced People Flow solutions |People Flow planning|Other


Maksymalny rozmiar 25 MB, formaty: xlsx., docx., pptx., pdf, zip, png, jpg, jpeg
Wypełnienie formularza kontaktowego oznacza, że zawarte w nim dane osobowe zostaną umieszczone w bazach danych KONE. Więcej informacji na temat ochrony danych osobowych można znaleźć w naszej Polityce ochrony prywatności.


Udostępnij

Strona korzysta z informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Dalsze jej użytkowanie oznacza wyrażenie zgody na instalację w komputerze plików cookies – można je odinstalować w każdej chwili, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej. Więcej informacji na ten temat w polityce prywatności.