10 SPOSOBÓW NA OSZCZĘDNOŚĆ ENERGII W TWOIM BUDYNKU

Zmniejszenie zapotrzebowania budynku na energię elektryczną to najszybszy i najbardziej bezpośredni sposób radzenia sobie z dwoma palącymi problemami naszych czasów: kryzysem energetycznym i kryzysem klimatycznym. Od szybkich napraw po duże modernizacje — istnieje wiele sposobów na zmniejszenia zużycia energii w domu lub biurze.

Wraz ze wzrostem cen energii w Europie i pogłębiania się kryzysu klimatycznego potrzeba oszczędzania zużycia energii jest większa niż kiedykolwiek. Na szczęście, niezależnie od tego, czy jesteś administratorem budynku, deweloperem, czy mieszkańcem budynku z windą, wszyscy możemy podjąć małe i duże kroki, aby zmniejszyć zapotrzebowanie na energię. Wiele z nich można wykonać szybko i bez konieczności przeprowadzania generalnego remontu całego budynku.

Przeczytaj nasze dziesięć wskazówek, aby dowiedzieć się, jak zwiększyć efektywność budynku i ograniczyć zużycie energii!

Proste kroki, takie jak regulacja temperatury w pomieszczeniu, wentylacji i oświetlenia, mogą przynieść natychmiastowe oszczędności.
Proste kroki, takie jak regulacja temperatury w pomieszczeniu, wentylacji i oświetlenia, mogą przynieść natychmiastowe oszczędności.

1. Zwiększ efektywność energetyczną za pomocą prostych działań z listy kontrolnej

Nie wszystkie strategie oszczędzania energii wymagają długoterminowego planowania lub ogromnego budżetu. Natychmiastowe oszczędności można osiągnąć dzięki prostym środkom, takim jak wykorzystanie światła dziennego, regulacja temperatury i wentylacji w pomieszczeniu, wymiana silikonu w oknach, zapobieganie przeciągom za pomocą uszczelek, uzupełnienie izolacji i pamiętanie o wyłączaniu świateł i urządzeń elektronicznych, gdy nie są używane. Te łatwo dostępne rozwiązania pozwalają praktycznie natychmiast zaoszczędzić pieniądze.

2. Nie używasz? Wyłącz!

W biurach i innych przestrzeniach publicznych pomieszczenia takie jak sale konferencyjne, toalety i magazyny mogą pozostać puste przez długi czas. Czujniki ruchu mogą wykrywać obecność ludzi i automatycznie włączać lub wyłączać oświetlenie, ogrzewanie i wentylację, gdy te nie są potrzebne. Można też rozważyć, które części budynku można wyłączyć na weekend lub czy całe piętro może zostać zamknięte na zimę?

Obecny kryzys energetyczny wyraźnie przypomina o możliwości wyłączania światła i wentylacji, gdy nie są używane, z wykorzystaniem czujników ruchu i inteligentnej technologii do automatyzacji.
Obecny kryzys energetyczny wyraźnie przypomina o możliwości wyłączania światła i wentylacji, gdy nie są używane, z wykorzystaniem czujników ruchu i inteligentnej technologii do automatyzacji.

3. Przełącz w tryb czuwania

Czy byłeś kiedyś w centrum handlowym lub budynku użyteczności publicznej i zastanawiałeś się, ile energii marnują schody i chodniki ruchome, które ciągle są w ruchu, nawet gdy nikt z nich nie korzysta? Zmniejszona prędkość i tryb czuwania mogą przynieść znaczne oszczędności energii. KONE ma długą historię pomagania swoim klientom w zmniejszaniu zużycia energii i śladu węglowego, a nasze narzędzie EnerCal to świetny sposób na określenie, jak zoptymalizować działanie wind, schodów i chodników ruchomych, zmniejszając jednocześnie koszty.

4. Oszczędzaj pieniądze dzięki inteligentnemu sterowaniu budynkiem

Automatyzacja podnosi komfort w naszym codziennym życiu, ale może również sprawić, że nasze domy i biura będą bardziej energooszczędne. Inteligentna technologia odpowiada na ludzkie roztargnienie, wyłączając oświetlenie i dostosowując ogrzewanie, wentylację i klimatyzację (HVAC) zgodnie z potrzebami, zapewniając, że energia elektryczna nie jest marnowana, gdy w pobliżu nie ma użytkowników. Energooszczędne funkcje, takie jak silnik KONE EcoDisc®, napęd regeneracyjny i tryb czuwania przyczyniają się do niskoemisyjnej eksploatacji budynków.

5. Przejdź na oświetlenie LED

Na całym świecie w użyciu są niezliczone stare windy z oświetleniem halogenowym włączonym przez całą dobę, nawet gdy nie są używane. Proste rozwiązanie, takie jak przejście na oświetlenie LED z funkcją ściemniania, wyłącznikami czasowymi lub czujnikami ruchu, jest bardzo skutecznym sposobem na oszczędzenie energii.

Zapobiegaj energochłonnym awariom i utrzymuj płynną pracę wind, regularnie serwisując i monitorując urządzenia z pomocą Inteligentnego Serwisu KONE 24/7 Connect.
Zapobiegaj energochłonnym awariom i utrzymuj płynną pracę wind, regularnie serwisując i monitorując urządzenia z pomocą Inteligentnego Serwisu KONE 24/7 Connect.

6. Zmniejsz przyszłe rachunki dzięki konserwacji zapobiegawczej

Wszystkie urządzenia powinny być regularnie kontrolowane, czyszczone i serwisowane, aby działały prawidłowo i nie powodowały strat energii. Wyeksploatowane części i tarcie mechaniczne, na przykład w windach lub schodach ruchomych, sprawiają, że pracują one ciężej, marnując cenną energię. Dziś możemy już monitorować urządzenia zdalnie i bez przerwy za pomocą usługi Inteligentny Serwis KONE 24/7 Connect, która pozwala zapobiegać energochłonnym awariom, zanim one wystąpią. Możesz zyskać płynniejsze funkcjonowanie, większą wydajność, ale także spokój ducha.

7. Wejdź po schodach!

Windy są niezbędne dla osób starszych i osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Jednak dla innych – jeśli nie nosisz ciężkich toreb, ani nie pchasz wózka – najzdrowszym działaniem na rzecz zrównoważonego rozwoju w niskim budynku jest wchodzenie po schodach! KONE wspiera klientów, zapewniając obliczenia energetyczne i konsultacje dotyczące przepływu ludzi People Flow®. Nie projektuj klatki schodowej w ciemnym korytarzu – spraw, by była zachęcająca i motywowała ludzi do oszczędzania energii w najzdrowszy sposób.

Jeśli możesz to zrobić, rozważ wchodzenie po schodach. To zdrowa i energooszczędna alternatywa dla jazdy windą lub schodami ruchomymi.
Jeśli możesz to zrobić, rozważ wchodzenie po schodach. To zdrowa i energooszczędna alternatywa dla jazdy windą lub schodami ruchomymi.

8. Oszczędzaj energię modernizując stare urządzenia

Modernizacja to rozwiązanie dla właścicieli budynków, którzy chcą osiągnąć znaczne, długoterminowe oszczędności. Czy wiesz, że windy i schody ruchome mogą odpowiadać za aż 10% całkowitego zużycia energii w budynku? Modernizacja najlepszą współczesną technologią może przynieść znaczne oszczędności. Na przykład najlepiej sprzedająca się winda firmy KONE, MonoSpace® 500, jest do 90% bardziej energooszczędna niż jej odpowiedniki z lat 90.

9. Odzyskuj energię

Odzyskiwanie energii – wykorzystanie traconej energii – jest jednym z najbardziej efektywnych sposobów oszczędzania energii. W budynkach o średniej wysokości, regeneracyjne napędy KONE mogą odzyskać 20-40% energii zużywanej przez windy. W wyższych budynkach oszczędności mogą być jeszcze większe. Kiedy winda starego typu hamuje, generuje energię mechaniczną, która rozgrzewa szyb. Dzięki zainstalowaniu napędów regeneracyjnych energia ta jest odzyskiwana w postaci energii elektrycznej i może być wykorzystana do oświetlenia lub innych celów.

Nowe technologie, takie jak superlekkie liny nośne KONE UltraRope®, oferują niespotykaną efektywność energetyczną.
Nowe technologie, takie jak superlekkie liny nośne KONE UltraRope®, oferują niespotykaną efektywność energetyczną.

10. Wybierz innowacje, takie jak KONE UltraRope®

Dzięki najszerszej w branży gamie najlepszych w swojej klasie rozwiązań energooszczędnych, obniżanie rachunków za energię elektryczną naszych klientów od dawna jest specjalnością KONE. Jednym ze sposobów, w jaki to robimy, są pionierskie innowacje, takie jak superlekkie liny nośne - KONE UltraRope®.

Ta rewolucyjna technologia waży około jednej piątej konwencjonalnej liny stalowej i zapewnia niezrównaną efektywność energetyczną, prowadząc do oszczędności energii na poziomie około 15% w przypadku podróży windą na wysokość 500 metrów.

Coraz więcej rządów i firm dąży do ograniczenia emisji dwutlenku węgla. W wyniku tego jesteśmy świadkami powolnej, ale radykalnej zmiany w sposobie projektowania i budowy budynków. Podczas przechodzenia na bardziej zrównoważone sposoby budowania i życia w miastach wszyscy mamy do odegrania swoją rolę w zapewnieniu, aby energia była jak najlepiej wykorzystywana.

Formularz kontaktowy


+48My query is about *|Installing new equipment in a new building|Installing new equipment in an existing building|Maintenance|24/7 Connected Services|Other
Equipment/service type *|Elevators|Autowalks|Escalators|Doors|Advanced People Flow solutions|People Flow planning|OtherWypełnienie formularza kontaktowego oznacza, że zawarte w nim dane osobowe zostaną umieszczone w bazach danych KONE. Więcej informacji na temat ochrony danych osobowych można znaleźć w naszej Polityce ochrony prywatności.


Udostępnij

Strona korzysta z informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Dalsze jej użytkowanie oznacza wyrażenie zgody na instalację w komputerze plików cookies – można je odinstalować w każdej chwili, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej. Więcej informacji na ten temat w polityce prywatności.

WELCOME TO KONE!

Are you interested in KONE as a corporate business or a career opportunity?

Corporate site

Would you like to find out more about the solutions available in your area, including the local contact information, on your respective KONE website?

Your suggested website is

United States

Go to your suggested website