Inteligentny dom – co to znaczy i co wchodzi w jego skład?

Inteligentny dom – co to znaczy i co wchodzi w jego skład?

Chcesz mniej czasu i mniej wysiłku wkładać w różne domowe czynności? Potrzebujesz rozwiązań, dzięki którym dodatkowo zaoszczędzisz pieniądze i które pozytywnie wpłyną na Twoje bezpieczeństwo? A co, jeśli powiemy Ci, że możesz mieć to wszystko, a nawet jeszcze więcej? Postaw na inteligentny dom! Sprawdź, co to oznacza, jakie systemy możesz wybrać i jak się za to zabrać. Odpowiedzi znajdziesz poniżej!

Co to jest inteligentny dom?

Inteligentny dom albo smart home – co nasuwa Ci się na myśl, gdy słyszysz te pojęcia? Czy wyobrażasz je sobie jako ultranowoczesne budynki ze skomplikowanymi i kosztownymi technologiami? Z wielkim komputerem, do którego niczym kable podłączono rozmaite systemy? Otóż… rzeczywistość wygląda nieco prościej. Inteligentny dom jest wyposażony w rozmaite urządzenia i czujniki, które samoczynnie reagują na określone sygnały. Możesz „kontaktować się” ze swoim domem z dowolnego miejsca, nawet będąc oddalonym o setki kilometrów.

Nie ma przesady w powiedzeniu, że inteligentny dom jest także „zielony”, ekologiczny. Poza niewątpliwą poprawą komfortu i wygody mieszkańców wprowadzone rozwiązania mają także ograniczyć negatywny wpływ na środowisko naturalne. W jaki sposób? Optymalizując zużycie energii elektrycznej, wody czy ogrzewania, co szerzej omówimy w dalszej części artykułu.

Proste kroki, takie jak regulacja temperatury w pomieszczeniu, wentylacji i oświetlenia, mogą przynieść natychmiastowe oszczędności.
Proste kroki, takie jak regulacja temperatury w pomieszczeniu, wentylacji i oświetlenia, mogą przynieść natychmiastowe oszczędności.

Wiesz już, czym pokrótce jest inteligentny dom, to teraz czas na rozszerzenie tego tematu i sprawdzenie, na jakie rozwiązania możesz się zdecydować. I tak do wyboru masz na przykład kontrolę oświetlenia oraz temperatury. Możesz więc zdalnie sterować światłami i ich natężeniem oraz tworzyć harmonogramy włączania i wyłączania, co może symulować obecność domowników, odstraszając tym samym potencjalnych włamywaczy. Do tego inteligentne termostaty regulują temperaturę w pomieszczeniach, dostosowując ją do rytmu dnia i nocy, warunków pogodowych oraz preferencji.

Smart home duży nacisk kładzie na bezpieczeństwo. Mowa tutaj przede wszystkim o systemach monitoringu, systemach alarmowych, czujnikach ruchu, dymu, zalania, o zdalnym blokowaniu i odblokowywaniu drzwi, czujnikach drzwi, okien oraz automatyzacji rolet, żaluzji i bramy wjazdowej czy garażowej. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj: zaawansowane rozwiązania People Flow.

To jeszcze nie wszystko, bo w inteligentnym domu zdalnie monitorujesz i kontrolujesz zużycie energii elektrycznej, systemy audio i wideo, urządzenia AGD oraz systemy zraszania i nawadniania. Ponadto masz możliwość tworzenia spersonalizowanych scen, które automatycznie aktywują określone ustawienia, jak oświetlenie, muzykę czy temperaturę. Jeśli zaś chcesz wygodnie to wszystko obsługiwać, to mamy kolejną dobrą wiadomość – polecenia wydajesz nie tylko za pomocą panelu sterowania, smartfona czy laptopa, ale także za pomocą asystentów głosowych (jeśli oczywiście jesteś w danej chwili w domu).

Jak zaprojektować inteligentny budynek?

Systemy smart building nie wymagają żadnych specjalnych pozwoleń – bez względu na to, czy planujesz automatyzację na etapie budowy domu, czy przy okazji remontu. Nie ma też potrzeby kucia ścian, przemeblowania czy zastanawiania się, w jaki sposób i gdzie schować kable.

Wszystko – czyli kontroler (centrala, hub), wskaźniki i czujniki oraz urządzenia wykonawcze – łączą się ze sobą i działają bezprzewodowo. Daje to też dużą swobodę, bo możesz dowolnie przestawiać, rozbudowywać i dostosowywać wybrane urządzenia smart home. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by zdecydować się na przewodowe systemy smart home, jednak tutaj zabierz się za to już podczas tworzenia projektu domu.

Ile kosztuje smart home?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje smart home. Wszystko zależy od tego, na jakie rozwiązania się zdecydujesz. Pamiętaj, że tutaj wszystko jest indywidualnie dostosowywane do Twoich potrzeb, oczekiwań, do Twojego domu oraz możliwości finansowych. Ty decydujesz, które systemy będą wystarczające w wersji podstawowej, które w rozszerzonej, a które zupełnie zbędne.

Obecny kryzys energetyczny wyraźnie przypomina o możliwości wyłączania światła i wentylacji, gdy nie są używane, z wykorzystaniem czujników ruchu i inteligentnej technologii do automatyzacji.
Obecny kryzys energetyczny wyraźnie przypomina o możliwości wyłączania światła i wentylacji, gdy nie są używane, z wykorzystaniem czujników ruchu i inteligentnej technologii do automatyzacji.

Jakie są wady inteligentnego domu?

Na koniec jeszcze kilka słów o wadach smart home. Dla niektórych wadą może być cena, choć wbrew pozorom stworzenie inteligentnego domu jest w zasięgu wielu osób. Potraktuj to również jako inwestycję, która po pewnym czasie się zwróci. Rozwiązania te dają wyjątkową wygodę, oszczędność czasu, a w dłuższej perspektywie także oszczędność na przykład energii elektrycznej, co przełoży się na obniżenie comiesięcznych rachunków.

Musisz też pamiętać, że bezprzewodowe systemy inteligentnego domu potrzebują stałego połączenia z internetem. Zakłócenia, awarie czy przerwy wpływają na nie, przez co może się okazać, że nie otrzymasz jakiegoś powiadomienia.

Smart home możemy podsumować w trzech słowach – wygoda, bezpieczeństwo, oszczędności. Przekonaj się na własnej skórze, czy raczej na własnym domu, jaki potencjał drzemie w tych nowoczesnych rozwiązaniach. Zwróć też uwagę na to, że masz duże możliwości modyfikacji – zawsze możesz coś dodać lub odjąć. Inteligentny dom się opłaca!

Strona korzysta z informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Dalsze jej użytkowanie oznacza wyrażenie zgody na instalację w komputerze plików cookies – można je odinstalować w każdej chwili, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej. Więcej informacji na ten temat w polityce prywatności.