Jak zapobiegać awariom wind? Praktyczne wskazówki dla właścicieli budynków

Jak zapobiegać awariom wind? Praktyczne wskazówki dla właścicieli budynków

W nowych budynkach mieszkalnych, komercyjnych oraz publicznych windy stanowią standardowe wyposażenie, natomiast w starszych obiektach są coraz częściej instalowane dodatkowo. Pozwalają one na wygodne poruszanie się między różnymi kondygnacjami, co szczególnie doceniają seniorzy, kobiety w ciąży, osoby z małymi dziećmi oraz jednostki o ograniczonej mobilności. Nawet osoba w dobrym zdrowiu może odczuwać trudności z pokonywaniem schodów na dziesiątym piętrze. Jak więc zapewnić niezawodność funkcjonowania wind? Jak uniknąć awarii? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w niniejszym artykule. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Awarie windy – co może się zdarzyć?

Windy podlegają rygorystycznym przepisom bezpieczeństwa, których przestrzeganie nadzoruje Urząd Dozoru Technicznego. Może się jednak zdarzyć, że ulegną pewnym awariom, szczególnie gdy zabraknie prądu w całym budynku, gdy pewne części i mechanizmy się zużyją bądź jeśli pasażerowie nie dopasują się do zaleceń producenta.

Windy mają swój limit – określony zarówno liczbą osób, jak i maksymalną dopuszczalną wagą. Trzeba mieć świadomość, że przepełnienie wpływa bezpośrednio na ich mechanizm. Podobnie, nieprawidłowości mogą wystąpić w wyniku jednoczesnego naciskania wielu przycisków, manipulowania panelem sterującym, zakrywania fotokomórki w drzwiach, a także podczas skakania i biegania wewnątrz kabiny.

Nieprzypadkowo też producenci wind umieszczają w kabinach przyciski alarmowe wraz z czytelną instrukcją obrazkową. Wyróżniają się one na tle pozostałych klawiszy, więc w awaryjnej sytuacji nikt nie powinien mieć problemu z ich zlokalizowaniem. Zazwyczaj taki przycisk trzeba przytrzymać przez 15-20 sekund i czekać na to, aż odezwie się dyżurny, który powiadomi, jak długi będzie czas oczekiwania na serwis.

spread_ok_CMYK_green_dark:820x410%282-1%29

Jak zapobiegać awariom windy – kilka rzeczy, o których musisz pamiętać

Chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób możesz zapobiegać awariom windy? Mamy dla ciebie cztery wskazówki. Skorzystaj z nich i przekonaj się, że działają.

Monitoruj stan techniczny windy

Twoim zadaniem jako właściciela budynku jest zapewnienie, że transport pionowy odbywa się bez zakłóceń i nieoczekiwanych incydentów. Dlatego ważne jest, abyś stale monitorował stan techniczny windy oraz przeprowadzał regularne przeglądy, angażując w to tylko wykwalifikowany personel. Naturalnie, również zdajesz sobie pewnie sprawę z faktu, że im winda jest starsza, tym bardziej może być potrzebna dokładniejsza kontrola i serwis.

Bild

Skorzystaj z Inteligentnego Serwisu wind KONE

Rewolucją w konserwacji wind jest bez wątpienia Inteligentny Serwis KONE 24/7, który opiera się w pewnym stopniu na sztucznej inteligencji. Specjalne urządzenie zbiera informacje o parametrach technicznych, błędach w działaniu oraz statystykach użytkowania w czasie rzeczywistym, w sposób ciągły i bez żadnych przerw. Dzięki temu nieprawidłowości są zidentyfikowane jeszcze zanim nastąpią.

Technologia ta pozwala również przewidzieć i powiadomić o nadchodzących działaniach konserwacyjnych. Jeśli zaś problem okaże się poważny, możesz być pewien, że na miejsce natychmiast zostaną wysłani serwisanci. Wszystko po to, by nie było ewentualnych przestojów i wyłączeń w pracy wind, a co za tym idzie – by pasażerowie nie odczuli dyskomfortu i mogli swobodnie przemieszczać się między kondygnacjami.

Serwis KONE pomaga również lepiej zaplanować działania serwisowe. Dużą jego wartością jest to, że nie trzeba się trzymać sztywnego harmonogramu wizyt serwisowych, ponieważ czynności są wykonywane dokładnie wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba (jak już wspomnieliśmy – powiadomienia są wysyłane w czasie rzeczywistym, co pozwala szybko zareagować). Decydując się na KONE, będziesz na bieżąco informowany o wykrytych usterkach oraz o szczegółach proponowanych działań naprawczych.

Edukuj pasażerów ws. korzystania z windy i postępowania w razie awarii

Wyżej podawaliśmy już, że do awarii windy mogą się przyczynić niewłaściwe zachowania jadących nią pasażerów. W związku z tym powinieneś skupić się również na ich edukacji. Możesz umieścić na przykład tablice informacyjne, na których będą jasno wskazane zasady korzystania z dźwigu – unikanie przeciążenia, nieforsowanie drzwi – ale też procedurę postępowania w razie awarii.

Zainstaluj kamery przed oraz w windach

Dobrze też sprawdza się monitoring na korytarzach przed windami oraz w samych windach. Kamery nie tylko pomagają utrzymać bezpieczeństwo pasażerów, ale również skutecznie odstraszają potencjalnych wandali. Gdy ktoś widzi kamerę, myśli dwa razy, zanim coś zniszczy lub doprowadzi do awarii. Przecież nikt nie chce być złapany na gorącym uczynku, prawda? Ponadto nagrania z kamer mogą być nieocenioną pomocą w identyfikacji sprawców aktów wandalizmu.

Podsumowując, awarie wind są uciążliwe dla pasażerów – bez względu na to, czy mowa o wielopiętrowym apartamentowcu, biurowcu, galerii handlowej, urzędzie, szpitalu czy jeszcze innym budynku publicznym. Poniekąd wpływa to również na Twój wizerunek jako właściciela. Zastosuj podane przez nas wskazówki – w ten sposób zyskasz szansę na skuteczne zapobieganie awariom windy, dbając o płynny transport. Powodzenia!

Udostępnij

Strona korzysta z informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Dalsze jej użytkowanie oznacza wyrażenie zgody na instalację w komputerze plików cookies – można je odinstalować w każdej chwili, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej. Więcej informacji na ten temat w polityce prywatności.