Dlaczego wydajność w budownictwie jest tak niska? Oto naszych pięć rozwiązań tego problemu

Opublikowano sty-30-2023

Od opóźnionych dostaw materiałów po niedobory pracowników: powolny postęp w projekcie budowlanym może spowodować ogromne koszty i mieć negatywne skutki nie tylko dla wszystkich podmiotów zaangażowanych w projekt, lecz także dla wszystkich osób pracujących lub mieszkających w pobliżu. Ale nie musi tak być - nasze rozwiązania w zakresie inteligentnych, innowacyjnych sposobów budowania zapewnią tak bardzo potrzebny wzrost wydajności, przyczyniając się do szybszego ukończenia projektu budowlanego bez kosztownych przestojów.

Kiedy rozglądasz się po nowoczesnych, zaawansowanych technologicznie budynkach, może zaskoczyć Cię fakt, że pod lśniącą, nową powłoką zewnętrzną piętrzy się wiele tych samych problemów, przestojów i pułapek, które nękają procesy budowlane od dziesięcioleci.

W rzeczywistości, według konsultantów McKinsey, wydajność w przemyśle budowlanym wzrosła tylko o 1% w ciągu 20 lat, w porównaniu do wzrostu o 3,6% w sektorze produkcyjnym.

Niezależnie od tego, czy odpowiadasz za małą budowę, czy za duży wieżowiec, w projekcie budowlanym liczy się każdy dzień, a nawet niewielkie przestoje mogą zakłócić cały harmonogram i spowodować przekroczenie budżetu projektu. Przekroczenia mogą być kosztowne dla stron zaangażowanych w projekt, mogą prowadzić do utraty zysków przez najemców i użytkowników końcowych, a także mogą powodować poważne kłopoty dla każdego, kto mieszka lub pracuje w pobliżu.

Na szczęście istnieją sposoby na wyeliminowanie kosztownych ograniczeń w procesie budowlanym - a dzięki zastosowaniu inteligentnych, nowych metod budowania można uzyskać ogromne oszczędności. Zapoznaj się z pięcioma sposobami na zwiększenie produktywności i przyspieszenie realizacji projektów skuteczniej niż kiedykolwiek.

Inteligentne, nowe sposoby budowania mogą pomóc branży budowlanej w sprostaniu wyzwaniom związanym z wydajnością.
Inteligentne, nowe sposoby budowania mogą pomóc branży budowlanej w sprostaniu wyzwaniom związanym z wydajnością.

1. Zacznij skutecznie budowę już od samego początku, korzystając z nowatorskiej windy budowlanej

Przemieszczanie pracowników, materiałów i narzędzi w pionie na placu budowy to poważny problem dla wielu kierowników projektów. Dźwigi, podnośniki i windy zewnętrzne są powolne, drogie i nie zawsze można na nich polegać przy niekorzystnej pogodzie.

Nowy system KONE JumpLift pozwala uniknąć tych problemów, skrócić czas budowy i zaoszczędzić środki pieniężne. System ten to wewnętrzna winda, która wykorzystuje istniejący szyb windowy budynku i w miarę wzrostu konstrukcji może przemieszczać się coraz wyżej. System JumpLift może być zainstalowany już na początku budowy, gdy budynek nie ma jeszcze dachu; nie przeszkadzają mu silne wiatry lub deszcz.

Korzystanie z systemu JumpLift - nawet w przypadku niskich budynków - może skrócić czas budowy o tygodnie, a nawet miesiące. Na budowie Citic Tower w Pekinie dzięki systemowi JumpLift zaoszczędzono 320 000 godzin pracy. Rozwiązanie to wybrali również kierownicy projektu w kultowym hotelu Marina Bay Sands w Singapurze. System JumpLift przyczynił się również do skrócenia czasu trwania projektu o połowę na osiedlu mieszkaniowym w Helsinkach w dzielnicy Kalasatama.

System JumpLift jest obecnie dostępny dla wszystkich budynków, niezależnie od rozmiarów, nie tylko wieżowców, a KONE jest jedyną firmą oferującą certyfikowane rozwiązanie dla tego typu technologii w zakresie niskich i średnich budynków. Dodatkowe oszczędności wynikają z faktu, że winda po zakończeniu pracy na rzecz budowy przejmuje szybko rolę docelowej windy osobowej. Po zakończeniu budowy usuwa się niezbędne zabezpieczenia kabiny, odsłaniając lśniącą, nową windę gotową na przyjęcie mieszkańców budynku.

Innowacje takie jak winda na czas budowy KONE JumpLift przyspieszają przepływ ludzi i materiałów na budowie.
Innowacje takie jak winda na czas budowy KONE JumpLift przyspieszają przepływ ludzi i materiałów na budowie.

2. Spraw, by wszyscy pracowali mądrzej dzięki odpowiednim narzędziom do zarządzania projektami budowlanymi

Poszczególni wykonawcy są odpowiedzialni za różne elementy każdego projektu i tradycyjnie pracują niezależnie od siebie, więc wszelkie opóźnienia mogą spowodować przestoje w procesie budowy. Zgromadzenie wszystkich podwykonawców na samym początku w celu stworzenia zespołu realizacyjnego jest kluczowe dla wspólnego rozwiązywania problemów.

Również w tym przypadku bardziej uporządkowane podejście do zarządzania projektem może zdziałać cuda. Metodologie Lean, takie jak Last Planner® System (LPS), mają na celu uczynienie realizacji poszczególnych etapów budowy bardziej przewidywalnymi i pewnymi, co umożliwi przestrzeganie harmonogramu i ograniczeń budżetowych. Według McKinsey, kiedy zintegrowane narzędzia planowania zostały zastosowane w dużym projekcie związanym z wydobyciem ropy naftowej i gazu, wydajność wzrosła o 70%.

Uporządkowane podejście do zarządzania projektem może pomóc w bardziej efektywnej współpracy podwykonawców w branży budowlanej.
Uporządkowane podejście do zarządzania projektem może pomóc w bardziej efektywnej współpracy podwykonawców w branży budowlanej.

3. Lepiej wykorzystuj dane, aby zapewnić płynny przepływ ludzi, narzędzi i materiałów

Konsultanci McKinsey obliczyli, że tylko jedna trzecia czasu pracowników budowlanych jest wykorzystywana w sposób produktywny i że marnuje się roboczogodziny na przemieszczanie się po placu budowy lub czekanie na materiały i narzędzia. Tymczasem szacuje się, że 95% danych z placu budowy, którymi dysponują firmy budowlane, nie jest branych pod uwagę. Co by się stało, gdyby można było wykorzystać te dane, aby uczynić procesy robocze tak efektywnymi, jak to tylko możliwe i zidentyfikować wszelkie przestoje w projekcie?

KONE stale udoskonala sposoby wykorzystania danych do przyspieszenia budowy i już teraz pomaga klientom wykorzystywać je w czasie rzeczywistym, aby lepiej zrozumieć przepływ materiałów i ludzi na budowie. Zebrane dane mogą pokazać kierownikom budowy, że bardziej efektywne będzie posiadanie magazynu pośredniego na piętrze 10, a nie 7, co pozwoli na optymalizację wind w czasie budowy i ograniczenie do minimum czasu oczekiwania.

4. Wykorzystaj nasze możliwości, aby utrzymać plac budowy w ciągłym ruchu

Każde rozwiązanie służące do przemieszczania przedmiotów w górę i w dół placu budowy musi być solidne i niezawodne. Gdy windy lub dźwigi budowlane przestają działać, budowa zwalnia lub następuje przestój. Rozwiązania cyfrowe firmy KONE umożliwiają działanie wind JumpLift w najtrudniejszych warunkach. KONE 24/7 Connected Services™ pomaga zmaksymalizować czas pracy wind, wykorzystując sztuczną inteligencję; monitorują i zbierają kluczowe parametry pracy wind, aby możliwe było zidentyfikowanie i rozwiązanie potencjalnych problemów związanych z ich działaniem , zanim się pojawią. Teraz jest to możliwe również dla dźwigów użytkowanych w trakcie budowy.

Każda jazda, otwarcie drzwi i każde zatrzymanie jest rejestrowane - co oznacza, że potencjalne problemy mogą zostać zauważone i usunięte przez doświadczonych techników serwisowych, zanim wpłyną one na harmonogram budowy.

Windy modułowe, które zaczęły powstawać jako koncepcja dla statków wycieczkowych, szybko stają się opłacalną i trwałą opcją dla budynków.
Windy modułowe, które zaczęły powstawać jako koncepcja dla statków wycieczkowych, szybko stają się opłacalną i trwałą opcją dla budynków.

5. Wprowadź modularność dzięki prefabrykacji

Mieszkania modułowe, w przypadku których elementy budynku są wstępnie tworzone poza miejscem budowy, były niegdyś synonimem niskiej jakości, kopiowanych osiedli w dużej części Europy. Ale modularność szybko staje się atrakcyjną, opłacalną i zrównoważoną alternatywą, która nie tylko usprawnia projekty budowlane, lecz także pozwala na dostosowanie do potrzeb w miarę następujących zmian.

Prefabrykacja części budynku pozwala na szybsze, bezpieczniejsze i bardziej przewidywalne projekty. Firma KONE była niedawno współtwórcą koncepcji modułowej windy na 17-piętrowym osiedlu w Londynie. Instalacja windy zajęła tylko kilka godzin, a nie jak zwykle kilka tygodni, co pozwoliło zaoszczędzić miejsce i zapewnić bezpieczniejsze warunki pracy na budowie.

Udostępnij

Strona korzysta z informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Dalsze jej użytkowanie oznacza wyrażenie zgody na instalację w komputerze plików cookies – można je odinstalować w każdej chwili, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej. Więcej informacji na ten temat w polityce prywatności.

WELCOME TO KONE!

Are you interested in KONE as a corporate business or a career opportunity?

Corporate site

Would you like to find out more about the solutions available in your area, including the local contact information, on your respective KONE website?

Your suggested website is

United States

Go to your suggested website