Narzędzia online do planowania i projektowania sprawiają, że zarządzanie projektami wind i schodów ruchomych jest dziecinnie proste

Narzędzia online do planowania i projektowania sprawiają, że zarządzanie projektami wind i schodów ruchomych jest dziecinnie proste

Drogi Architekcie, posłuchaj mnie. Pozwól, że opowiem Ci, jak uwolnić Twój czas i kreatywnie go wykorzystać, korzystając z narzędzi online KONE do planowania i projektowania wind i schodów ruchomych - bez bólu niekończących się prób i błędów projektowych.

Witaj. Jestem Aleksi.

Jeśli to czytasz, prawdopodobnie jesteś architektem, projektantem, a może zarządcą obiektu. Jeśli tak, mam kilka ekscytujących spostrzeżeń, którymi mogę się z Tobą podzielić. W rzeczywistości mam tak wiele rzeczy do powiedzenia, że postanowiłem opublikować serię blogów i podzielić się swoją wiedzą, w jaki sposób narzędzia KONE do planowania i projektowania online mogą ułatwić Ci życie.

Potrzeba kilku blogów, aby opowiedzieć w jaki sposób narzędzia KONE przyspieszają i ułatwiają proces projektowania. Narzędzia – KONE Elevator Planner, KONE Escalator Planner i KONE Car Designer – to rodzina intuicyjnych, darmowych narzędzi cyfrowych, które wykonują obliczenia za Ciebie i pozwalają Ci skupić się na tym, co najważniejsze: wspieraniu Twojej kreatywności.

W moim pierwszym blogu przyjrzę się klasycznym "scenariuszom katastrof", których można by w ogóle uniknąć stosując narzędzia KONE online. Jeśli jesteś zmęczony koniecznością kolejnego powrotu do deski kreślarskiej z powodu źle zwymiarowanego szybu windy lub źle dopasowanych schodów ruchomych, czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak nasze narzędzia mogą przekształcić tkwiącego w Tobie Franka Lloyda Wrighta - Pomyłki we Franka Lloyda Wrighta-Bezbłędnego.

Nie, twoje oczy Cię nie mylą. Nasze narzędzia są całkowicie bezpłatne.

6 sposobów, w jakie narzędzia do planowania KONE mogą pomóc Ci uniknąć katastrofy projektowej

Simply feed in the parameters and get instant access to valuable data in the initial concept stages.
Simply feed in the parameters and get instant access to valuable data in the initial concept stages.

Wystarczy wprowadzić podstawowe parametry i uzyskać natychmiastowy dostęp do cennych danych niezbędnych w początkowych etapach tworzenia koncepcji projektu.

Każda winda i schody ruchome muszą być starannie zaplanowane, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Ale czasami projekty architektoniczne wydają się być rządzone przez prawo Murphy'ego. Drobny błąd w obliczeniach lub zapomniany i nie uwzględniony przepis bezpieczeństwa może wywołać efekt domina - i wszystko pójdzie nie tak. Po prostu źle. Potem ze złością wracasz do deski kreślarskiej, ponuro dostrzegasz u siebie kolejne siwe włosy, które pojawiły się na twoich skroniach, i zaczynasz wszystko od nowa. Poprawka po poprawce.

Ale wyobraź sobie, że wszystko wychodzi Ci dobrze już za pierwszym razem. Co by było, gdyby istniały takie narzędzia, które pozwalałyby na podanie od początku pożądanych parametrów, a ich oprogramowanie dokładnie mówiło, jakie wymiary możesz zmieniać, jakie przepisy lokalne musisz uwzględnić i jak Twój projekt będzie wyglądał i działał?

Wyobraź sobie, ile czasu, krwi, potu i łez – no i siwych włosów – możesz sobie zaoszczędzić.

Cóż, to jest możliwe! Takie narzędzia naprawdę istnieją a do tego są bezpłatne!

Narzędzia te to nie tylko akcesoria, które fajnie by mieć. One mogą dosłownie zaoszczędzić godziny, jeśli nie dni Twojej pracy. I pieniądze. I niekończące się kłopoty.

Zacznę od kilku typowych scenariuszy, w których nasze narzędzia do planowania i projektowania mogą dosłownie uratować Twój projekt przed kłopotliwym fiaskiem.

1. Zarezerwuj wystarczającą ilość miejsca dla planowanych urządzeń

Our online planning tools tell you exactly how much space to allow for elevators and escalators.
Our online planning tools tell you exactly how much space to allow for elevators and escalators.

Nasze narzędzia do planowania online określają dokładnie, ile miejsca należy przeznaczyć na windy i schody ruchome.

Tutaj mamy zaskakująco powszechny scenariusz, gdzie "projekt poszedł nie tak". Być może projektujesz plan piętra w centrum handlowym. Starasz się stworzyć efekt "wow", więc lokalizujesz niezbędny otwór pod schody ruchome w planie piętra w miejscu, które zapewni kupującym inspirujące wizualnie doświadczenia. Wszystko wygląda świetnie na ekranie komputera, ale.... Kiedy próbujesz wrysować w tym miejscu swoje urządzenia, napotykasz na problemy. Zdajesz sobie sprawę, że kąt pochylenia schodów ruchomych nie pasuje do przestrzeni wokół nich. Nad schodami brakuje wystarczająco miejsca dla pasażerów i to na całą wysokość głowy. Wysocy klienci będą mieli poważny ból głowy... To tyle, jeśli chodzi o zaplanowanie "inspirującej podróży", którą sobie planowałeś! Teraz nie masz innego wyjścia, jak zacząć wszystko od nowa.

Tej porażce można było całkowicie zapobiec, stosując KONE Escalator Planner. To intuicyjne narzędzie samoobsługowe umożliwia wprowadzanie parametrów projektowych i natychmiastowe generowanie wymiarów schodów ruchomych, rysunków 2D i modeli BIM. Definiuje dokładne wymiary, kąty i przestrzeń, jakie masz do dyspozycji od samego początku, już na początkowych etapach prac koncepcyjnych nad projektem.

Obliczenia są prawidłowe za pierwszym razem, a kupujący mogą zachować głowy.

2. Bezproblemowe wymiary szybu od samego początku

Architekci nie są ekspertami od wind (nie muszą nimi być), a pewne komplikacje często ich zaskakują przy projektowaniu budynków z windami.

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przy planowaniu wind jest planowanie niewystarczającego podszybia lub nadszybia. Dzieje się tak często z powodu przenoszenia wymiarów ze starego do nowego projektu lub w wyniku korzystania z nieaktualnych informacji o wymiarowaniu szybów. Czy wiesz na przykład, że zmiana drzwi teleskopowych na drzwi centralnie otwierane nie tylko wpływa na szerokość szybu, ale może również zwiększyć wymaganą przestrzeń nad szybem? Takie rzeczy zdarzają się dość często, powodując bóle głowy u wszystkich zaangażowanych w projekt, zwłaszcza gdy liczy się czas – a tak jest prawie zawsze.

W zależności od tego, jak wcześnie dostrzeżesz problem, istnieje kilka sposobów jego rozwiązania. Jeśli zauważysz go wcześnie, możesz jeszcze zmodyfikować rysunki architektoniczne i podnieść dach całego budynku. Wymaga to wielokrotnego sprawdzania spójności projektu, a także aktualizacji dokumentów. Cały proces jest w zasadzie dużą stratą czasu i wiąże się z niepotrzebnym ryzykiem.

Innym typowym rozwiązaniem jest modyfikacja windy i zachowanie wcześniejszych wymiarów nadszybia, ale to z kolei generuje dodatkowe koszty i wydłuża czas dostawy, ponieważ potrzebujesz niestandardowego urządzenia. Może to również wymagać kompromisów, które nie są idealne dla użytkowników budynku.

Dzięki narzędziu KONE Elevator Planner nic z tego nie jest konieczne. Po prostu wprowadzasz swoje parametry, a natychmiast otrzymujesz wymiary szybu, specyfikacje, pliki CAD i BIM.

3. Weź pod uwagę przepisy bezpieczeństwa – działaj z wyprzedzeniem

Zbierz niezbędne dane jeszcze przed rozpoczęciem planowania, aby nie musieć później wracać do deski kreślarskiej.
Zbierz niezbędne dane jeszcze przed rozpoczęciem planowania, aby nie musieć później wracać do deski kreślarskiej.

Windy są precyzyjnie skonfigurowanymi, technicznymi produktami, które podlegają surowym kodeksom bezpieczeństwa i przepisom. Oznacza to, że pozornie niewielkie zmiany w ich konfiguracji mogą prowadzić do nieoczekiwanych zmian w wymaganiach dotyczących samej windy i jej szybu.

Dość często architekci nie mają świadomości konieczności dodatkowych środków bezpieczeństwa lub specjalnych urządzeń, które są obowiązkowe w windach w niektórych projektach budowlanych. Jednym z najczęstszych przykładów jest konieczność zastosowania tzw. chwytaczy na przeciwwadze windy, jeśli pod nią znajduje się dostępna dla ludzi przestrzeń, co jest dość powszechną konfiguracją w budynkach z podziemnym garażem. Wielu architektów nie zdaje sobie sprawy, że zastosowanie chwytaczy na przeciwwadze oznacza, że potrzebna jest zwiększona głębokość podszybia. Słyszałem o przypadkach, w których architekci uświadamiali sobie konieczność zastosowania chwytaczy w momencie gdy winda była już zamontowana w budynku.

Zmiana windy lub parametrów szybu po zakończeniu budowy nie jest tanim ani pożądanym zadaniem dla nikogo, więc naprawdę opłaca się poświęcić te dodatkowe minuty we wczesnej fazie projektowania, aby upewnić się, że każdy wymóg bezpieczeństwa został wzięty pod uwagę. Narzędzia KONE do planowania zapewniają dokładne, aktualne informacje na temat wszystkich istotnych lokalnych przepisów bezpieczeństwa.

4. Upewnij się, że projekt wnętrza windy pasuje do budynku

Kiedy projektujesz nowy budynek lub modernizujesz stary, wygląd wind musi pasować do ogólnej wizji budynku. Czasami jednak winda może zepsuć cały efekt. Stalowe pudełko bez charakteru zrujnuje godziny spędzone na doskonaleniu szczegółów lobby w stylu Art Deco, które modernizujesz. Psychodeliczne kosmiczne oświetlenie kabiny może być problemem, jeśli pasażer w kabinie windy poczuje się klaustrofobicznie.

Korzystając z KONE Car Designer możesz urzeczywistnić swoją wizję dzięki modelowaniu 3D i stworzyć naprawdę wyjątkowe wnętrze kabiny. Oprogramowanie pokazuje dokładnie, jak różne materiały, opcje oświetlenia i akcesoria będą razem wyglądać i jaką stworzą atmosferę. Natychmiast zobaczysz na ekranie komputera, na telefonie lub tablecie, jak zmienia się Twoja winda. Narzędzia pokażą nie tylko bieżące efekty wizualne, ale zdefiniują przyszłe doświadczenie pasażera korzystającego z windy.

5. Zaplanuj przepływ ludzi w każdej przestrzeni

Narzędzia online KONE pomagają architektom i projektantom planować najlepsze możliwe rozwiązania przepływu ludzi przy minimalnym wysiłku.
Narzędzia online KONE pomagają architektom i projektantom planować najlepsze możliwe rozwiązania przepływu ludzi przy minimalnym wysiłku.

Nie każdy architekt posiada dogłębne zrozumienie, w jaki sposób ludzie poruszają się w dużych przestrzeniach publicznych. Skąd możesz wiedzieć, ile wind jest potrzebnych do obsługi pasażerów w godzinach szczytu w luksusowym hotelu w centrum Sztokholmu? A jak dowiedzieć się, jaka winda jest najbardziej odpowiednia dla danego budynku, czy jej kabina powinna być głęboka, szeroka czy raczej kwadratowa; jakie przepisy wziąć pod uwagę projektując szyb lub jaki powinien być rozmiar otworu dla drzwi przystankowych?

Zazwyczaj w takich chwilach dzwonisz do specjalisty z firmy dźwigowej, aby dowiedzieć się, jaka prędkość schodów ruchomych jest optymalna lub ile wind potrzebujesz do obsługi ruchu w godzinach szczytu. Narzędzia KONE mogą pomóc Ci w rozwiązaniu tych problemów na najwcześniejszych etapach projektowych, zapobiegając potencjalnie kosztownym błędom i czasochłonnym poprawkom.

Gdybyś jednak zastanawiał się, czy to oznacza, że możesz pożegnać się z tym specjalistą z firmy dźwigowej, który zawsze każe Ci czekać, to niestety on jest nadal potrzebny. Nadal warto się z nim konsultować. Jednak dzięki narzędziom KONE, dostępnym w wielu krajach, nie trzeba czekać na informacje od nich wstrzymujące realizację projektowania. Już na bardzo wczesnym etapie projektowania masz jasną wizję - przynajmniej na temat doboru właściwych urządzeń - na długo przed rozpoczęciem procedury przetargowej.

6. Przygotuj swój budynek na przyszłość

Oczekuje się, że nowy budynek będzie posiadał możliwości adaptacji do zmieniających się wymogów użytkowników w przyszłości. Musisz przewidzieć i zrozumieć jego potrzeby za trzy, dziesięć, a nawet pięćdziesiąt lat. Możliwość jego rozbudowy i jego modułowość są kluczowymi imperatywami w takich projektach jak na przykład lotniska i inne węzły transportowe.

Narzędzia KONE mogą pomóc w projektowaniu budynków w nowoczesny, cyfrowy sposób, zapewniając punkt wyjścia do cyfrowego procesu koordynacji projektu, a nawet stworzenia cyfrowego bliźniaka budynku. Zapewniają one możliwość uzyskania rysunków BIM (Building Information Modeling) dla wind i schodów ruchomych dla projektów, w których jest to potrzebne. Ostatecznie pomoże to architektom zrozumieć, dostrzec i rozwiązać na wczesnym etapie wszelkie możliwe konflikty między różnymi elementami budynku.

Stosując narzędzia KONE, można zaprojektować system modułowy, który jest w pełni elastyczny. Wprowadzasz parametry urządzeń, a narzędzia tworzą obiekty 3D BIM w żądanym formacie (IFC lub RFA), poziomie szczegółowości/rozwoju (LOD100 lub LOD200) oraz z odpowiednimi danymi specyfikacji pasującymi do obiektu. Element BIM może być modyfikowany wraz z ewolucją projektu, specyfikacje i wymiary urządzeń pozostaną niezmienione, eliminując potrzebę kosztownych niestandardowych rozwiązań podczas aktualizacji planów budynku.

A więc masz co najmniej sześć dobrych powodów, dla których warto korzystać z narzędzi online KONE do planowania i projektowania.

A oto kolejny powód: narzędzia te są bardzo intuicyjne w obsłudze. Oprogramowanie architektoniczne jest często projektowane z technicznego punktu widzenia, a nasze narzędzia są bardzo intuicyjne. Praktycznie niemożliwe jest ich złe użycie. Stale je aktualizujemy w oparciu o kolejne zmiany w naszych produktach, dzięki czemu możesz mieć pewność, że dane są zawsze zgodne z aktualnymi wymaganiami i nasza ofertą. Narzędzia te nie dostarczają ogólnych informacji, które są "z grubsza odpowiednie dla typowych projektów", ale konkretne dane specyficzne dla danego projektu, uwzględniają potrzeby etapów projektowania i dokładne informacje, które są Ci potrzebne.

Poświęcenie zaledwie pięciu minut na korzystanie z tych narzędzi może zaoszczędzić Ci wielu godzin i być może siwych włosów.

Wypatrujcie mojego następnego bloga, który zagłębi się w specyfikę różnych narzędzi KONE do planowania.

Aleksi M

Kilka słów o mnie

Nazywam się Aleksi Marjamäki i jestem odpowiedzialny za narzędzia KONE przeznaczone do użytku przez architektów i projektantów. Pracuję w KONE od 16 lat, czyli w zasadzie przez całe moje życie zawodowe. Moje doświadczenie zawodowe dotyczy głównie marketingu, nie jestem specjalistą technicznym, ale jako właściciel naprawdę bardzo STAREGO motocykla powoli zamieniam się w mechanika (nie z wyboru, ale bardziej z konieczności). Prawdę mówiąc, prawdopodobnie wiem więcej o stand-up comedy niż o inżynierii, ale jeśli o mnie chodzi, to czyni mnie idealnym "ekspertem", aby wyjaśnić, w jaki sposób architekci mogą skorzystać z narzędzi KONE. Powodem, dla którego te narzędzia są tak niezbędne, jest właśnie to, że nie każdy jest inżynierem! Ani ja, ani ty, ani nawet legendarny Alvar Aalto. A moim zdaniem, nawet Aalto mógłby uniknąć wielu problemów projektowych, gdyby narzędzia KONE były dostępne w jego czasach!

Bild

Nazwisko: Aleksi Marjamäki

Miejsce zamieszkania: Pochodzę z małego miasteczka Ulvila niedaleko Pori na zachodnim wybrzeżu Finlandii.

Wykształcenie: Studiowałem na Uniwersytecie w Oulu, a następnie na Uniwersytecie w Tampere. Specjalizowałem się w marketingu, ale studiowałem też strategię biznesu i rachunkowość.

Pozycja zawodowa: Jestem członkiem zespołu KONE Global New Equipment Business Development. Odpowiadam za takie narzędzia jak Elevator and Escalator Planner, Car Designer do projektowania i wizualizacji wind, a także kilku innych narzędzi przeznaczonych dla klientów, które obecnie wdrażamy.

Historia zawodowa: W 2005 roku dołączyłem do programu International Trainee Program (ITP) firmy KONE w Hadze, w Holandii. Pracowałem również jako manager ds. rozwoju biznesu w KONE w Wielkiej Brytanii, w czasie, kiedy modelowanie informacji o powstających budynkach (BIM) stawało się rosnącym trendem w ich projektowaniu i współpracy z branżą budowlaną i architektami.

Hobby: Uprawiam CrossFit od 2016 roku. Kilka razy w roku jeżdżę na snowboardzie. Czekam, aż COVID minie, żebym mógł znowu pojeździć na nartach w Alpach. Mam też łódź i motocykl i uwielbiam spędzać ciepłe letnie wieczory pływając łódką wokół wysp w pobliżu Helsinek, lub jeżdżąc po mieście na rowerze.

Jak się relaksuję: Słucham wielu podcastów, niektórych bardziej profesjonalnych, ale głównie tych przypadkowych dotyczących różnych aspektów życia. Bardzo lubię też stand-up comedy – oczywiście mam na myśli ich oglądanie i słuchanie, a nie robienie tego samemu...

Kto mnie inspiruje: mój syn Oiva, który właśnie skończył osiem lat i moja córka Anni, która w lipcu skończy pięć lat.

Udostępnij

Strona korzysta z informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Dalsze jej użytkowanie oznacza wyrażenie zgody na instalację w komputerze plików cookies – można je odinstalować w każdej chwili, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej. Więcej informacji na ten temat w polityce prywatności.