Podstawowe zasady działa windy – jak to właściwie funkcjonuje?
Winda jest urządzeniem powszechnie spotykanym. Zwłaszcza współcześnie, bo znajdziesz ją nie tylko w budynkach mieszkalnych, ale także w:
- hotelach;
- galeriach handlowych;
- sklepach;
- hurtowniach;
- biurowcach;
- siedzibach przedsiębiorstw i wielu innych miejscach.
Mimo tego, że urządzenie jest tak często użytkowane, niewielu ludzi zadaje sobie pytanie – jak działa winda? Jak działa winda w bloku, w którym mieszkam? Jak funkcjonuje urządzenie, którym podróżuję na ostatnie piętro mojego biura?
Urządzenie, jakim jest winda, to nic innego jak dźwig elektryczny. Jej sposób poruszania się jest prosty – przemieszcza się pionowo w górę lub w dół szybu (szyb dźwigowy) na określonych poziomach budynku. Składa się z kabiny (ramy kabinowej) oraz mechanizmu odpowiadającego za jej przemieszczanie:
- przeciwwagi
- prowadnic
- wciągarki
- maszynowni
- sterowania.
Tutaj dochodzimy wreszcie do odpowiedzi na pytanie, jak działa winda. Najnowocześniejsze windy – a więc takie, które produkujemy w KONE – bazują na wciągarkach elektrycznych bezreduktorowych oraz napędzie ciernym.
Koło cierne wciągarki napędzane jest silnikiem. Po jednej stronie koła ciernego znajduje się przeciwwaga, a po drugiej stronie kabina, połączone ze sobą za pomocą stalowych lin – bardzo ważnego elementu konstrukcyjnego urządzenia. Zadaniem przeciwwagi jest zrównoważenie masy kabiny oraz o około połowę nominalnego udźwigu windy, a także zapewnienie właściwej współpracy pomiędzy kołem ciernym wciągarki i linami.
Windy osobowe, podobnie jak towarowe czy samochodowe, mają ten sam rodzaj napędu.

Typy wind – czym różnią się windy tradycyjne od hydraulicznych?
Rodzaj napędu w windach dzielimy na dwa główne typy – elektryczny cierny oraz hydrauliczny. Zacznijmy od drugiego typu. Pompa napędzana silnikiem elektrycznym pompuje olej hydrauliczny pod ciśnieniem do cylindra, powodując ruch tłoka, który podnosi lub opuszcza kabinę windy. Winda hydrauliczna działa nieco wolniej niż dźwig elektryczny cierny, ale ma większą zdolność do transportowania dużych ciężarów. Konstrukcja wind hydraulicznych jest bardziej kompaktowa, umożliwia więc instalację w budynkach o ograniczonej powierzchni maszynowni.
W windach tradycyjnych silnik napędza koło cierne, które powoduje ruch lin, a tym samym ruch kabiny. Ich maszynownie mogą znajdować się u góry lub u dołu budynku. Działają szybciej, ciszej i płynniej, mają nieco mniejszą zdolność do transportowania dużych ciężarów, ale zapewniają wysoki poziom komfortu użytkowania. Pomimo wyższej ceny instalacja w budynku o wysokim natężeniu ruchu jest niezwykle opłacalna, gdyż znacząco podnosi jego efektywność w zakresie przepływu osób.
Bezpieczeństwo podróżowania windą – jakie są standardy i procedury?
W KONE produkujemy windy, których użytkowanie jest w pełni bezpieczne. Bezpieczeństwo osiągamy, stosując efektywne systemy zabezpieczające spełniające wymagania najnowszych norm.
Jednym z bardzo istotnych rozwiązań podnoszących bezpieczeństwo korzystania z windy jest tak zwany zespół chwytaczy. Składa się z ogranicznika prędkości oraz aparatu chwytnego. Uniemożliwia on windzie przekroczenie prędkości znamionowej za pomocą szczęk aparatu chwytnego, w który wyposażona jest każda kabina. Szczęki chwytają prowadnice kabiny, zatrzymując jej ruch w bezpieczny sposób. Do takiej sytuacji mogłoby dojść w przypadku zerwania lin, jednak jest to mało prawdopodobne ponieważ, stalowe liny są bardzo odporne na zerwanie.
Kolejnym elementem chroniącym pasażerów są zderzaki, które zatrzymują kabinę gdyby ta przejechała poza krańcowy przystanek.
W przypadku nieoczekiwanego zatrzymania windy należy skorzystać z łączności dwukierunkowej, w którą wyposażone jest każde urządzenie. Łączność dwukierunkowa służy do wezwania ekipy ratowniczej, która szybko i sprawnie radzi sobie z każdym rodzajem awarii napędu windy oraz uwolnieniem ludzi.
Każdy z pasażerów windy KONE jest więc chroniony w kompleksowy sposób!
Windy osobowe a dostępność – jak produkować windy dla wszystkich?
Produkcja wind dostępnych dla wszystkich wymaga uwzględnienia różnych potrzeb użytkowników (między innymi osób z niepełnosprawnościami). Wymiary kabiny muszą być tak zaprojektowane, aby umożliwić swobodny dostęp dla wózków inwalidzkich, a przyciski sterujące powinny być łatwo dostępne i oznaczone alfabetem Braille’a. Czytelne oznakowanie i możliwość kontaktu głosowego z ekipą ratunkową podnoszą poziom bezpieczeństwa i wygody użytkowania urządzenia.
Tak zaprojektowany dźwig elektryczny jest przystosowany do potrzeb bardzo różnych użytkowników oraz podnosi komfort.
Edukuj pasażerów ws. korzystania z windy i postępowania w razie awarii
Wyżej podawaliśmy już, że do awarii windy mogą się przyczynić niewłaściwe zachowania jadących nią pasażerów. W związku z tym powinieneś skupić się również na ich edukacji. Możesz umieścić na przykład tablice informacyjne, na których będą jasno wskazane zasady korzystania z dźwigu – unikanie przeciążenia, nieforsowanie drzwi – ale też procedurę postępowania w razie awarii.
Zainstaluj kamery przed oraz w windach
Dobrze też sprawdza się monitoring na korytarzach przed windami oraz w samych windach. Kamery nie tylko pomagają utrzymać bezpieczeństwo pasażerów, ale również skutecznie odstraszają potencjalnych wandali. Gdy ktoś widzi kamerę, myśli dwa razy, zanim coś zniszczy lub doprowadzi do awarii. Przecież nikt nie chce być złapany na gorącym uczynku, prawda? Ponadto nagrania z kamer mogą być nieocenioną pomocą w identyfikacji sprawców aktów wandalizmu.
Podsumowując, awarie wind są uciążliwe dla pasażerów – bez względu na to, czy mowa o wielopiętrowym apartamentowcu, biurowcu, galerii handlowej, urzędzie, szpitalu czy jeszcze innym budynku publicznym. Poniekąd wpływa to również na Twój wizerunek jako właściciela. Zastosuj podane przez nas wskazówki – w ten sposób zyskasz szansę na skuteczne zapobieganie awariom windy, dbając o płynny transport. Powodzenia!